Google‘dan Yine Bir Yenilik: İnternet Balonları

 
 Google‘dan yine bir yenilik... Sürücüsüz otomobil, akıllı gözlük gibi yeniliklerle günlük hayatı değiştirecek buluşlara imza atan Google; teknolojiye yeni bir soluk daha getiriyor. Google, tüm dünyanın internete erişebilmesi için ‘Preject Loon’ isimli bir projesi ile balonlar vasıtasıyla kablosuz internet hizmeti sunmayı hedefliyor. Deneyleri Yeni Zelanda'daki Güney Alp Dağları'nda devam ediyor. Gökyüzüne internet servis sağlayıcı balonlar gönderiliyor. Güneş enerjisiyle hareket eden bu balonlar, rüzgardan faydalanarak ve dünyanın çevresinde dolaşarak insanların kablosuz internete erişimini daha da kolaylaştıracak. Teknoloji harikası bu sistem sayesinde, evinde interneti olmayanlar yalnızca bir antenle sanal dünyaya girebilecek.  Amaç;  kablosuz interneti tüm dünyaya yayabilmek; araç ise eski bir ulaşım metodu olan balonlar.
 
Teknoloji uzmanları, uçak ve helikopterlerin güvenliğini de düşündüklerini belirterek "Balonlar sadece 20 kilometre yüksekliğe ulaşacak ve bölgeleri belli olacak. Böylece hem uçakların hem de balonların güvenliği sağlanacak. Ayrıca yüksek dağlardan da etkilenmeyecekler. Bunu test edebilmek için deneyleri Güney Alpler çevresinde yapıyoruz. Deneyler sonuçlandığında, insanlar kablosuz internete balonlar sayesinde erişecek" diyor.
 
Proje ve çalışmalar olumlu sonuçlanırsa doğal afetler günümüzdeki kadar  internet erişimini doğrudan etkileyemeyecek.  Ayrıca uzak ve kırsal alanlardaki insanların dünyanın diğer bölgeleri ile kolay iletişim kurmaları sağlanmış olacak. 


------------------------------------------------
YASAL UYARI: Bu yazım; bilgim dahilinde olmadan ve link verilmeden kaynak gösterilemez.
Tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
info@semamacit.com
Sema Macit
15.06.2013