5 Yaş Gençleştiren 10 Günlük İtalya Gezisi

Italya Gezisi Italya Turu

Günlük iş ve hayat akışına biraz mola...
Güney Avrupa’da bulunan etrafı denizlerle çevrili Akdeniz ülkesi; muhteşem İtalya
Nüfusu yaklaşık 60 milyon olan İtalya, Avrupa Birliği'nin en kalabalık 3. ülkesi.
İtalya ekonomisi, Euro bölgesindeki en büyük 3. ekonomisi.
Nominal GSYİH'ya göre dünyanın en büyük yani en zengin 8. ülkesidir.
İtalya dünya genelinde en çok ziyaret edilen ülkeler sıralamasında 5. sırada.
İtalya iklimi, konumu, sahilleri, havası, Akdeniz kültürü ve bütün doğal güzellikleriyle herkesin ilgisini çekiyor.

İtalya gezisine çıktıktan sonra çok fazla telefon aldım. Çevremdeki çoğu kişi İtalya’yı merak ediyordu. İşte İtalya gezisi hakkında sordukları bazı sorular:
- İtalya gezisine ne zaman gitmeliyim? Hava durumu hakkında bilgi verebilir misin?
- İtalya gezisi sırasında yanımıza neler almalıyız?
- İtalya’ya nasıl gittiniz? İtalya’da nasıl gezdiniz?
- İtalya’da nerede kaldınız / konakladınız? Otel mi tercih etmeliyim yoksa daire mi kiralamalıyım?
- İtalya’da ne yiyip içtiniz? Helal ürünler var mı? Helal restorant var mı?
- İtalya’da nerelere gidilir, nelerler gezilir?
- İtalya’da nerede denize girilir? İtalya’da haşema / burkini / tesettür mayo ile denize girebileceğimiz yerler var mı?
- İtalya’da ailecek, çoluk çocuk denize girebileceğimiz yerler var mı?
- İtalya’da Corona tedbirleri ne durumda? Aşı olmadan İtalya’ya gidilir mi? 

Italya Haritasi

Almanya’dan yolculuğumuza başladık.
Gitmeden önce tez doz Biontec aşımızı olmuştuk zaten. O sabah da Corona testimizi olduk ve bazı tereddütlerimizle yola çıktık. Acaba sorun olur mu diye. Bir kaç kişiye sormuştuk ama kimse net birşey bilmiyordu. Almanya’nın resmi bilgilendirme sitesinde de İtalya ile ilgili negatif bir bilgilendirme yoktu.
Sonuç: Seyahatimiz boyunca kimse bize test sormadı. Corona ile ilgili herhangi bir engele takılmadık.

Kendi arabanızla gidecekseniz; geçeceğiniz güzelgaha göre „Otoban pulu“ almayı unutmayın!!! Sonrasında yüksek cezalar ödemek zorunda kalırsınız.
İtalya içinde ise otobanlar malesef ücretli. Otobana ve gittiğiniz mesafeye göre otoban ücreti ödüyorsunuz. 1.20 € ödediğiniz gişeler olduğu gibi 22€ ödediğiniz gişeler de var. Mesafeye göre değişiyor.

Hem corona hem de helal gıda sorunu yüzünden otelde hiç kalmadık. www.airbnb.com dan günlük daire ve bungalov evi kiraladık. www.airbnb.com‘dan kiralanan evlere genel olarak sabah 11:00’de giriliyor ertesi gün 11:00’de çıkılıyor. Şehirler arası mesafe yaklaşık 2-4 saat arası. Gezeceğimiz şehri ona göre ayarladık. Böylece bir şehre bağlı kalmadık. Arabamızla gitmiştik. Ülkenin yarısını gezdik.

Gezdiğimiz her şehirde Almanya’nın en büyük süpermarketlerinden biri olan „Lidl“ vardı. Görünce şaşırdık. Arabamızın üst bagajı da var diye yanımıza çok yük almıştık. Lidl’ın İtalya’da olduğunu daha önceden bilseydik daha az yükle giderdik italya’ya. Kahvaltı malzemelerimizi, yemek malzemelerimizi ve içecekleri Lidl‘dan günlük aldık. Ayrıca İtalya’nın her yerinde "Helal" olduğunu söyleyen Türk dönercisi veya kebapçı bulmak mümkün. Diğer İtalyan restorantlarında pizza yemek isterseniz biraz sorgulamanız gerekiyor. Etsiz pizza sipariş ederken bile… Çünkü pizzanın domates sosunda domuz yağı kullanılıyor. Bu konuda hassasiyetiniz varsa buna dikkat etmenizi öneririm.

Araba ile gidiyorsanız mutlaka elektirikli soğutucu almanızı öneririm. Sıcaklık 30 derecenin üzerinde olduğu için içecekler hemen içilemez hale geliyor.
Ayrıca arabanızla gidiyorsanız piknik malzemeleri de yanınıza alabilirsiniz. Mesela Roma'yı gezdikten sonra çok yoruldunuz. Sıcaktan bitkin bir haldesiniz. Şehrin merkezindeki ormanın içinde serin serin piknik yapıp çayınızı içebilirsiniz. Bu şekilde dinlenme noktaları genel olarak var.

Temmuzun ortalarında İtalya 30-37 derece arasında sıcaklıkta. Denizin nemi de bu sıcaklığa eklendiğinde bunaltıcı olabiliyor. (Almanya’nın havasına göre) Ona göre kıyafet tercihi yapılmalı. İtalya tatili için Temmuz ayının ikinci yarısı çok uygun. Ağustos ayı ise aşırı sıcak. Bu sıcaklar gezinize engel olabilir.
Önemli Not: Como gölü ve çevresinin iklimi farklı. Malesef Almanya’nın iklimine çok benziyor. Hem soğuk hem de yağmurlu. İtalya ile hiç alakası yok. Como gölünde kamp yapmayı planlıyorsanız ona göre kıyafet ve malzeme yanınıza almanızı tavsiye ederim.

En çok sorulan soru; İtalya’da haşema / burkini / tesettür mayo ile denize girebileceğimiz yerler var mı? İtalya’da ailecek, çoluk çocuk denize girebileceğimiz yerler var mı?
İtalya’da çoğunluğu göçmen yaklaşık 1,5 milyon Müslüman bulunuyor ama müslümanlara göre tasarlanmış plajlar malesef yok. İnternette olduğuna dair bir kaç yazıya denk gelebilirsiniz ama yok. İnternette özel plajların olduğunu yazdığı yerde Türk döner dükkanı olan birine bu durumu özellikle sorduk. Olmadığını söyledi. Kapalı kadınlara özel plaj yok dedi. İtalya anayasasına göre kamuya açık alanda cinsiyet ayrımı yapmak suçmuş. Ama bu durum haşema ile denize girmenize engel değil. Plajlar normal saatlerde zaten çok kalabalık. Sabah 07:00-09:00 arası plajlarda hiç kimse olmuyor ve denizin suyu da gayet sıcak. Ya da akşam 19:00’dan sonra. Bu şekilde denize girebilirsiniz. 

Italya Sehir Gezisi Turlari

Biz çizmenin yarısına kadar gezdik ve Adriyatik sahili tarafından geri döndük. Sizler için de bir fikir ve tecrübe olması açısından deneyimlerimi yazıyorum.
İşte gezdiğimiz şehirler:

Venedik ve Çevresi

Venedik İtalya Gezisi Turu

Muhteşem yüzen şehir Venedik. Büyüleyici bir havası var.
- Kanallar
- San Marco Kilisesi
- Doge Sarayı
- Çan Kulesi
- Venedik’e yakın bazı adalar var. Murano (Cam sanatının merkezi) ve Burano Adaları. Gondolo binilebilir.
- Lido di Jesolo, Veneto. Venedik’e yakın ve sahili çok güzel.

- Lignano (Pineta) (Burayı gezemedik, yetişmedi ama yine de aldığım notları paylaşıyorum. )
İtalya'da çocuklu plaj tatili için ilk akla gelen yermiş.
Sürekli Avrupa Birliğinini en iyi plaj temizlik ödülünü alıyormuş.
"Mavi Bayrak" Lignano Pineta çocuklu aileler özellikle tercih ediyormuş.
Morskoy ve Hemingway Parkı - Çam ormanları ve kumsal beraber.
Yetişkinlerin diskolarından uzak bir yer.
- Bibione. Özellikle çocuklu aileler için uygun. (Burayı gezemedik, yetişmedi ama yine de aldığım notları paylaşıyorum. )

Pisa Şehri ve Pisa Kulesi 

Pisa Kulesi Italya Gezisi Turu

İtalya denince akla gelen ilk yer: Pisa Kulesi.
Florensa’ya 83 km uzaklıkta. İtalya'nın Toskana bölgesinde, ünlü Eğik Kulesi ile tanınan bir şehirdir.

Pisa Kulesi, İtalya'nın kuzeyindeki Pisa şehrinde Piazza dei Miracoli'de (İtalyanca Mucizeler Meydanı) 1173'te yapılmıştır. Kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana gelmiştir. 56 metre yüksekliktedir. Üzerine 294 basamaklı bir merdivenle çıkılır. En üstteki çanların bulunduğu 8. kat silindir biçimindedir.

Pisa Kulesi bitirildiği tarihten itibaren güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Bunun sebebi temeldeki yumuşak zemindeki bir çökmedir. Günümüzde, kulenin tepesinden güney yönünde aşağı sarkıtılan bir çekül 4,3 metre açığa inmektedir. Ancak yapının ağırlık merkezinin izdüşümü kendi temel dairesinin içinde kaldığı için kule devrilmemektedir. Kule her yıl milimetrenin onda yedisi kadar (100 yılda 0,7 cm) eğilmektedir. Kulenin şu andaki eğimi 5,5° kadardır.

Kule 1990-2001 yılları arasında onarım için kapalı tutulmuştur. Bulunduğu zemindeki çökme nedeniyle yıkılma aşamasına gelen İtalya’nın ünlü Pisa Kulesi, 20 milyon sterlinlik projeyle kurtarılmış. Birkaç yıl içinde yıkılacağı uyarısında bulunulan kule, proje kapsamında yapılan 45 cm’lik bir düzleştirme çalışmasıyla eski haline getirilmiş.

 Taşı toprağı tarih, sanat, mimari fışkıran ROMA 

Italya Roma Gezisi Turu Rome İtaly

Taşı toprağı tarih, sanat, mimari fışkıran ROMA. Nefesinizi tutup tarih soluyorsunuz adeta… Her adımınızda tarihe tanıklık ediyorsunuz.

Roma’da Gezilecek Yerler:

Trevi – Aşk Çeşmesi

İspanyol Merdivenleri

Castel Sant’Angelo

Pantheon

Fontana di Trevi

Roma Antik Şehri

Navona Meydanı

Vittorio Emanuelle II Abidesi

Kolezyum / Amfi Tiyatro

Trastevere

Ve adını sanını bilmediğimiz onlarca yer…

Önemli Not: Şehir parkında, nehre karşı keyifli bir yürüyüş ve piknik molası yapabiliyorsunuz. Bu muhteşem bir şey. Romayı gezdikten sonra çok yoruldunuz, sıcaktan bitkin bir haldesiniz. Roma gezisi sonrası şehrin merkezindeki ormanın içinde serin serin piknik yapıp çayınızı içebilirsiniz. Biz öyle yapmıştık.

ROMA CAMİİ’sinde Bayram Namazı…

 

Taşı toprağı tarih, sanat, mimari fışkıran Roma'nın müslümanlar için ayrı bir önemi de var.
Avrupa'nın en büyük Camii burada.
İtalya’da yaklaşık 1,5 milyon Müslüman olduğunu öğrenince çok şaşırmıştım. Gezdiğim yerlerde de açıkçası çok denk geldiğimi söyleyemem. Ama Roma Camii'nde inanılmaz bir kalabalık ve izdiham vardı. 
Kurban Bayramı’nın 1. Günü biz Roma’daydık. Çok güzel bir deneyim oldu bizim için.
Avrupa’nın en büyük Cami’sinde Bayram Namazı kılmak nasip oldu, çok şükür.

 

Hristiyan dininin Katolik mezhebinin merkezi VATİKAN:

Roma Vatikan Italya Aziz Petrus Meydani St. Peter's Square

Dinler arası saygı, nezaket ve hoşgörü çerçevesinde…
Burası VATİKAN.
Hristiyan dininin Katolik mezhebinin merkezi.
Hristiyanlar için kutsal topraklar.
Aziz Petrus Meydanı.
Vatikan’ı eşsiz ve ilginç kılan şey ise Roma’nın içinde 44 hektarlık yüzölçümü ve 1000 kişilik nüfusuyla dünyanın en küçük bağımsız devleti olması.

 Pescara:

Pascara Italya

Roma‘dan sonra daha da aşağılara inmedik, direk Adriyatik denizine kıyısı olan Pescara’ya geçtik.
- Pescara, İtalya'da Abruzzo bölgesinin merkezidir.
- Adriyatik Denizi kıyısında bir liman kentidir.
- Hava, deniz muhteşem ötesi...
- Sabah gün doğumunu izlemek inanılmaz güzel, huzurlu, tarifsiz...

 Pianella:

- Pescara Sahilinden biraz içeri gittiğinizde, doğanın tam kalbinde, zeytin ağaçları içinde ruhunuzu dinlendirebileceğiniz bir yer; Pianella. 
- Sahile göre oldukça sakin bir yer.
- Pianella’da Bungalov evinde konakladık. Salon ve mutfağı, 2 yatak odası, banyosu, tuvaleti, verandası ve havuzu ile bize çok iyi geldi. 
- 2 Bungalov evi için 1 yüzme havuzu konulmuş. Yan taraf biz gittiğimizde boştu. Kimse kalmıyordu. Yorulup tükenene kadar havuza girdik. Açıkçası denizden daha da güzel oldu bizim için. Zeytin bağlarının içinde bu güzelliği yaşamak çok güzel bir deneyim oldu bizim için.  
- Ayrıca akşamları çocukları Luna Parka götürebilirsiniz. Yakın sayılabilecek bir mesafede oldukça büyük bir Luna Parkı var. 

 Adriyatik Kıyı Şeridinde aşağıdan yukarıya sırasıyla: Cattolica -Riccione - Rimini:

Rimini Italya

Adriyatik Kıyı Şeridinde aşağıdan yukarıya sırasıyla:

Cattolica:
- San Marino’ya 35 km uzaklıkta.
- Çocuklu aileler çin en iyi plajlardan biri. 2 km uzunluğunda.
- Suyu çok temiz. „Mavi Bayrak“ ödülü var.
- Ayrıca akvaryum var. Çocuklar gerçek köpek balığı ve sualtını görürler.

Riccione:
-  Çocuklar ve yetişkinler için harika plajlar var. Riccione ve Rimini en çok ziyaret edilen tatil köyleri arasında ve diğerlerine göre ucuz.
- Plajları ince kumla kaplı.
- Bisiklet kiralayabilir, Rimini ve Cattolica’ya bisiklet turu yapabilirsiniz. Tatil köyleri sahil boyu devam eden bisiklet yollarına bağlanır.
- Burada kadınlar plajının olduğu hatta haşema ile erkekler olmadan denize girildiği ile ilgili haberler var internette. İtalya’da çoğunluğu göçmen yaklaşık 1,5 milyon Müslüman bulunuyor ama müslümanlara göre tasarlanmış plajlar malesef yok. İnternette olduğuna dair bir kaç yazıya denk gelebilirsiniz ama yok. İnternette özel plajların olduğunu yazdığı yerde Türk döner dükkanı olan birine bu durumu özellikle sorduk. Kapalı kadınlara özel plaj yok dedi. Hatta geçen sene bir Arap ülkesinden çok zengin bir grubun geldiğini, bir plajı tamamen kapatmak istediğini ama buna izin verilmediğini anlattı. İtalya anayasasına göre kamuya açık alanda cinsiyet ayrımı yapmak suçmuş.

Ama bu durum haşema ile denize girmenize engel değil. Plajlar normal saatlerde zaten çok kalabalık. Sabah 07:00-09:00 arası plajlarda hiç kimse olmuyor ve denizin suyu da gayet sıcak. Ya da akşam 19:00’dan sonra. Bu şekilde denize girebilirsiniz.

Rimini:
-En tipik İtalyan sahil beldelerinden biri. Çocuklu aileler için uygun bir sahil beldesi.
-Deniz sığ. Derinliğe ulaşmanız için onlarca metre yürümeniz gerekiyor.
- Tabanı, güvenli, kumlu, taşsız ve çakılsız. Rimini merkez mimari açıdan da zengindir.
- Gençler için Mirabilandia parkı var. (Vaktimiz yoktu, deneyimleyemedik.)

Sizi Ortaçağ’ın büyülü atmosferine götüren SAN MARİNO:

San Marino Gezisi Turu

- Sokaklarında dolaşırken sizi Ortaçağ’ın büyülü atmosferine götüren San Marino.
- Gezdikçe daha neler öğreneceğiz bakalım.  Etrafı İtalya ile çevrili dünyanın süregelen en eski ülkelerinden biri. 301 yılında kurulmuş.
- İtalya’nın içinde ama hala ayrı bir devlet olarak varlığını sürdürüyor.
- 33.000 nüfusuyla Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri.
- Avrupanın 5. küçük devleti.
- Denize kıyısı yok.
- Bankacılık ve turizm gelirleri sayesinde kişi başı milli gelirleri Almanya’dan bile fazla.

Maranello: (Ferrari Müzesi)

Ferrari İtalya Gezisi Turu Maranello

- Ferrari kırmızısı ile ortalık alev alev…
- Maranello'yu özel ve önemli kılan şey, Ferrari Müzesi‘nin ve fabrikasının burada olması.
- Ferrari Müzesi‘ni gezmek için Maranello‘ya geldik.
- 10-15 yaş grubu erkek çocukların çok beğendiği bir yer bu araba müzesi.
- Biletler: Yetişkin (19 yaş ve üstü) 17 € - Çocuklar (19 yaş altı) 7€. Biletler bu şekilde tanımlanmış. 
- Müzenin karşısında müzeye ait ücretsiz otopark ve piknik yapılabilecek park da var. Dışarda bekleyen ve yanında küçük çocuk olanlar için çok ideal. 

Bir İtalya gezisi klasiği: Como Gölü Gezisi & Como Gölü'nde Kamp

Como Golu Kamp Italya

Bir İtalya gezisi klasiği: Como Gölü’nde çadır kampı ve sonrasında göl gezintisi…

Buraya gelirken dikkat etmeniz gereken en önemli şey; hava durumu.
Malesef Almanya’nın iklimine çok benziyor. Hem soğuk hem de yağmurlu. İtalya ile hiç alakası yok.
Como gölünde kamp yapmayı planlıyorsanız önceden hava durumunu takip etmenizi ve ona göre kıyafet & malzeme yanınıza almanızı tavsiye ederim.
Etrafında kamp yapacağınız çok fazla yer var. Boş yer tabi ki bulabilirsiniz ama risk almak istemiyorsanız mutlaka önceden kamp yerini rezerve ettirmelisiniz. 
Kamp yerlerinde WC, banyo, çamaşır makinesi, bulaşık yıkama bölümü oluyor. (Banyo vb. ekstra ücretli) 
Aslında her türlü kamp mantığı var. Hiç bir şeyin olmadığı veya herşeyin olduğu. Mutlaka önceden araştırıp ne talep ettiğinizi belirtmelisiniz. Örneğin elektirik, internet vb. Ona göre kendinize yer ayırtmalısınız. Taleplerinize göre Como Gölü kenarında kamp yapmanın maliyeti artacak veya azalacaktır. 

Ayrıca isterseniz Como gölünde tekne turlarına da katılabilirsiniz. 

Como Gölü gezimizden sonra tatilimizi bitirip Almanya'nın yolunu tuttuk.
İsviçre'den geçerken aman dikkat!!!
İsviçre otoyolları için ek vergi alıyor. Alınan bu otoban ücretine Vignette (Vinyet) deniyor. İsviçre otoyollarını kullanan araç sahiplerinden peşin olarak tahsil edilmektedir. 1 yıllık alınıyor. Avrupa Birliği ülkelerine yıllık 38€.  Eğer almazsanız ve polis çevirmesine denk gelirseniz cezası 177€. Bu aldığınız otoban pulunu 1 yıl boyunca defalarca kullanabilirsiniz. 

Yorgun ama mutlu ve huzurlu,
Kemikleri ısınmış, güneş enejisi depolamış,
Bakış açısı değişmiş,
4.000'den fazla fotoğraf ve bir ton hatıra ile bu güzel gezimizi tamamladık çok şükür. 

Aaaaa dondurmalarından bahsetmeyi unuttum!!! Çok lezzetli İtalyan dondurmaları...Olsa da yesek şimdi :)
Şimdiden İtaly'nın havasını, güneşini, Akdeniz kültürünü, dondurmasını, sahillerini, yeşilini, taşını, toprağını özledik bile. Çizmenin kalan yarısını keşfetmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz :) 

Umarım vermiş olduğum bilgiler ve kişisel deneyimler işinize yarar. 
İtalya'ya gezi yapmayı düşünen herkese şimdiden iyi yolculuklar, iyi eğlenceler... 

 

 

------------------------------------------------
YASAL UYARI: Bu yazım; bilgim dahilinde olmadan ve link verilmeden kaynak gösterilemez.
Tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
info@semamacit.com
Sema Macit
Agustos 2021